URBAN.MK

Почина О Џеј Симпсон
URBAN.MK

Почина О Џеј Симпсон

Во Лас Вегас на 76-годишна возраст почина Орентал Џејмс Симпсон, познат само како О Џеј Симпсон. О Џеј Симпсон стана познат по судењето за двојното убиство на поранешната сопруга Никол Браун Симпсон и нејзиниот пријател Рон Голдман во 90-тите години. Поротата на кривичниот суд го прогласи за невин во 1995, но на посебно граѓанско судење во 1997 беше прогласен за одговорен за убиствата и му беше наложено да им плати 33,5 милиони долари на семејствата на Браун и Голдман....
Се огласи и новинарот Фуркан Салиу
URBAN.MK

Се огласи и новинарот Фуркан Салиу

  Салиу: Не сум нападнал никого, фактите ќе говорат покасно Здраво, јас сум Фуркан Салиу.   Од објективни причини не можам да пишувам во мојот личен профил. Во моментов сум задржан во полициската станица во Автокоманда.   Жал ми е што со моето однесување можеби влијаев ситуацијата да ескалира за да завршам со лисици. Жал ми е и ако ве разочарав вас што верувавте во мојата работа. Ве уверувам дека јас не ја нападнав полицијата.   Иако се беше снимено, полицијата ги избриша материјалите во полициската станица.   Што се однесува до пиштолот што беше пронајден во мојот автомобил… Пиштолот е со дозвола и пронајден во мојот автомобил. За време на моето апсење, телефонот и клучевите ми испаднаа од џебот и ги зеде снимателот.   ...
Новинарот Фуркан Салиу се уште на распит во полициска станица
URBAN.MK

Новинарот Фуркан Салиу се уште на распит во полициска станица

              Новинарот Фуркан Салиу денеска е уапсен од скопската полиција, на фудбалски натпревар. Салиу бил приведен откако, според првичните информации, наводно нападнал полицаец – припадник на Единицата за брзо распоредување (ЕБР). По инцидентот полицијата извршила претрес на Салиу и на неговото возило, при што нашла еден пиштол во неговиот ранец. По ова Салиу бил однесен во полициската станица Гази Баба, каде се уште трае распитот....
Фаворитите за влез во вториот круг на првите две места на гласачкото ливче
URBAN.MK

Фаворитите за влез во вториот круг на првите две места на гласачкото ливче

Ждребувањето што се одржа денеска во просториите на ДИК го даде следниот распоред на галасачкото ливче на кандидатите за претседател: Стево Пендаровски Гордана Силјановска Давкова Стевчо Јакимовски Бујар Османи Билјана Ванковска Цветковска Арбен Таравари Максим Димитриевски
Дали е реален последниот попис ?
URBAN.MK

Дали е реален последниот попис ?

На последниот пописод 2021 год. во Македонија бројот на жители изнесуваше 1.836.713 жители. Но, дали тоа е реалната бројка ? Една друга економска анализа го покажува следново (според податоците на заводот за статистика): Во 2017 год. бројот на активно население изнесувал 948.599 лица, од кои вработени биле 723.550, додека невработени биле 225.049 лица. Стапката на невработеност изнесувала 23,7%. Во 2023 год. бројот на активно население изнесувал 791.647 лица, од кои вработени биле 688.296 (на сликата дадени по дејности), додека невработени биле 103.351 лице. Стапката на невработеност изнесувала 12,8%. Од тука се поставуваат следните прашања: Како е можно бројот на невработени лица и стапката на невработеност да се намалува, при тоа бројот на вработени лица да не се зг...
Фудбалското пријателство на ФК Тетекс и ФК Раднички Ниш продолжува
URBAN.MK

Фудбалското пријателство на ФК Тетекс и ФК Раднички Ниш продолжува

После одличната соработка помеѓу ветераните на ФК Тетекс од Тетово и ФК Раднички од Ниш кои одиграа пријателска средба во минатото, овој викенд во Ниш пријателството помеѓу двата клуба ќе продолжи. Имено, паузата од првенствени натпревари поради репрезентативната пауза ќе ја искористат младинската и кадетската екипа на ФК Тетекс за гостување и одигрување на пријателски средби со нивните врсници од ФК Раднички во Ниш. Покрај стекнатото големо искуство на овие средби, се надеваме дека нашите млади фудбалери ќе се покажат во добро светло и достојно ќе го презентираат македонскиот фудбал против еден реномиран противник. Се надеваме дека ова пријателство и фудбалска соработка помеѓу екипите на ФК Тетекс и ФК Раднички ќе продолжи и во иднина....
Претседателскиот кандидат Стевчо Јакимовски и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева ставени на црната листа на САД
URBAN.MK

Претседателскиот кандидат Стевчо Јакимовски и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева ставени на црната листа на САД

Јакимовски и Јанева се ставени на црната листа поради коруптивни дејствија, како што наведува Американскиот Стејт Депармент во нивното соопштение. Забраната за влез во САД, освен за Јакимовски и Јанева ќе важи и за нивните потесни семејства.
Покана за настан: Сајбер безбедност во работењето
URBAN.MK, Урбан вести

Покана за настан: Сајбер безбедност во работењето

Почитувани, Здружението Подготвеност за Европа од Скопје, во соработка со Здружение Институтот за развој на заедницата, Тетово и Комората на Мал Бизнис од Скопје, на 10.08.2021 со почетокот во 11:00 часот ќе организира двочасовен настан за бизниси. Настанот се организира во рамките на проектот „Поддршка за сајбер безбедност во микро и мали бизниси“, поддржан од Амбасадата на САД во Северна Македонија, имплементиран од Подготвеност за Европа, Скопје, кој има за цел да придонесе кон безбедно онлајн работење на микро, малите и средни бизниси, што би помогнало кон подобрување на нивните практики и зајакнување на самите бизниси. На овој настан бизнисите ќе имаат можност да се запознаат со активностите на проектот и со помош на проектниот тим ќе пополнат претходно изготвен Прашалник за ...
Можност за невработени
URBAN.MK, Урбан вести

Можност за невработени

Здружение ИРЗ во континуитет има отворени работни позиции. Пред да ја испратите Вашата апликација, Ве молиме да го прочитате правилникот тука. Сите заинтересирани би требало да ја пополнат формата на следниот линк: https://cdi.mk/cdi-vrabotuvanje/